کد خبر: 73727

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۴ - ۹:۴۴

استاندار مازندران خبر‌ داد

ایجاد مازند ایر‌لاین در مازندران/نقشه‌راهی برای توسعه استان ندیدم/در چینش مدیران از کسی توصیه قبول نمی‌کنم

استاندار مازندران با اشاره به برنامه‌ریزی برای ایجاد «مازند ایر‌لاین» در مازندران، گفت: نقشه‌راهی برای توسعه استان مازندران ندیدم.

تیتر ۳: محمد اسلامی پنجشنبه‌شب در برنامه تلویزیون «ترازو» که از شبکه تبرستان پخش شد با اشاره به منابع انسانی، طبیعی، ظرفیت‌های نهفته و در حال فعالیت استان مازندران، اظهار‌ کرد: امنیت غذایی کشور از درجه بالای اهمیت برخوردار است و استعداد‌های مختلفی در بخش کشاورزی استان وجود دارد که با استفاده از طرح یکپارچه‌سازی و خروج از بهره‌وری سنتی و استفاده از قطعات کوچک زمین و استفاده از قطعات بالاتر از متوسط می‌توان نرخ بهره‌وری و بازدهی بالا در کشاورزی ایجاد کرد و بخشی از اقلام غذایی کشور را خودکفا کرد و ما نباید ارزش داشته‌های خود را کم کنیم.

 

* نقشه‌راهی برای توسعه مازندران ندیدم

وی با بیان اینکه ۲۶ درصد از جمعیت کشور در روستا زندگی می‌کنند و این آمار برای استان مازندران ۴۲ درصد است و برنامه‌ریزی برای توانمندسازی جمعیت روستایی به منظور افزایش رفاه و آسایش در روستا برنامه‌ریزی شود، افزود: با استفاده از ظرفیت‌های مختلف استان و توانمند‌سازی آن ظرفیت‌ها به اقتصاد روستا کمک شود و تقویت و توسعه روستا از اولویت‌های دولت است و زندگی در روستا ارزش و مزیت است و باید مورد‌ توجه باشد.

 

استاندار مازندران عدم وجود نقشه‌راه را از مهم‌ترین کاستی‌ها ذکر کرد و با بیان اینکه من هنوز نقشه‌راهی برای توسعه استان مازندران ندیدم و اگر وجود دارد چرا مشکلات ما در حوزه‌های مختلف همچنان موجود است.

 

این مسؤول با بیان اینکه ۲ هزار و ۵۰۰  موافقت اصولی صنعتی و تولیدی صادر شد و ۴۲ شهرک صنعتی در استان مازندران وجود دارد، ادامه داد: حدود ۶۰۰ شرکت راکد، حدود ۹۰۰ شرکت نیمه‌فعال و حدود هزار شرکت در حال فعالیت هستند و در چهار‌ سال گذشته تسهیلات ارائه‌ شده برای صنعت در سایت «بهین‌یاب» منتج به نتیجه نشد و تنها حدود ۳۰ درصد کارایی داشت.

 

*عدم‌ اعتماد به اقلام آمار صنعتی

اسلامی خاطرنشان‌کرد: مسائل صنعت مازندران عارضه‌یابی می‌شود و مقرر‌ شد تا پایان این ماه به همه کارخانه‌ها رسیدگی شود و به صورت چهره‌به چهره و موردی، اطلاعات لازم جمع‌آوری شود و من به اقلام آماری صنعتی نمی‌توانم اعتماد‌ کنم و به ارتباط مردمی اعتقاد دارم تا اطلاعات واقعی به دست آید و تا یک‌ماه آینده همه شرکت‌ها و واحدهای تولیدی ارزیابی می‌شود و تاکنون فقط یک راه وام‌دهی مورد‌ توجه بود.

 

وی با بیان اینکه استان مازندران دارای چهره‌های بزرگ جهانی و ملی است و نخبگان زیادی دارد و ایجاد اتاق فکر با مسؤولیت دانشگاه مازندران در اولویت است تا تصویری از وضعیت موجود و مشکلات، چالش‌ها و راهکارها ارائه دهند، گفت: هسته‌های فکری شهرستان‌محور اقدام به تصویرسازی علمی وضعیت موجود و چشم‌انداز آینده تدوین کنند و با این چشم‌انداز، میثاق بسته شود تا با انسجام واقعی برای دستیابی به آن تلاش کنیم و مشکلی که در اتاق‌های فکر و گفت‌وگوها استان وجود داشت آن بود که انسجام و اتحاد در اتاق‌های فکر این استان وجود نداشت و منطقه‌محوری در آن وجود داشت و ما به شدت به وفاق، هم‌گرایی و یکپارچگی نیاز داریم.

 

*گردشگری مهم‌ترین ظرفیت اقتصادی و اشتغال مازندران

استاندر مازندران با اشاره به اینکه مهم‌ترین ظرفیت اقتصادی و اشتغال مازندران، گردشگری است و گردشگری‌ مدیریت‌شده در محورهای دریا، جنگل، بوم‌ردی، آیین‌ها و صنایع دستی مورد توجه است، افزود: همه تقاضاهایی که برای احیای سنت‌ها و صنایع‌روستایی و برندسازی در روستا ارائه شود، حمایت شود.

 

این مسؤول وضعیت زباله مازندران را تأسف‌بار توصیف‌کرد و با اشاره به اینکه ۱۰ پروژه فعال با موضوع زباله در استان وجود دارد و دو پروژه جدید هم می‌توان به آن اضافه کرد، تصریح کرد: استفاده از زباله برای تولید برق و تبدیل به کمپوست در برنامه ما قرار‌دارد و برای  نوشهر و ساری مقرر‌ شد تا پایان سال انجام شود و آلودگی شیرابه‌ها در طبیعت و محیط زیست باید با فیلتر مهار‌ شود و پاک‌سازی شهرها و مسیرها در اولویت است.

 

اسلامی با بیان اینکه با تفکرات مزاحم نمی‌شود کار کرد و برای دستیابی به اهداف، یک‌پارچگی و اتحاد استان نیاز است، افزود: لزوم توجه به جامعه کارگری و کارفرمایی باید مورد توجه‌ باشد و کارگران نباید اولین کسانی باشند که با رکود، صدمه می‌بینند و حفظ اشتغال موجود، گره‌گشایی از واحدهای تولیدی و صنعتی و حمایت از توسعه و افزایش اشتغال سیاست مدیریتی ماست.

 

وی با بیان اینکه کسری برنج برای کشور، یک میلیون تن است و وزارت جهاد، واردات برنج را برای مدت زمان تعیین‌شده برای همگان آزاد گذاشت و این مدت تعیین‌شده یک هفته با تاخیر همراه‌ بود و نیاز کشور به ۳٫۵ میلیون تن برنج است که یک‌میلیون و ۶۰ هزار‌ تن وارد‌ شد، افزود: برنامه‌ریزی برای تامین کسری برنج کشور در مازندران باید مورد توجه قرار گیرد تا نیاز به واردات برنج منتفی شود.

 

* ایجاد «مازند ایر‌لاین» در مازندران

استاندار مازندران با اشاره به وجود طرح‌های نیمه‌تمام فرهنگی و ورزشی و دعوت از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش و ارائه تسهیلات به آنان گفت: عدم مدیریت گردشگری از مشکلات است و استفاده از ریل، هوا، دریا و جاده برای گردشگری باید مورد توجه قرار گیرد و پرواز مستمر تهران ساری و هماهنگی برای دریافت مجوز‌ لازم سرمایه‎گذار مازندرانی برای ایجاد خط هوایی استان با مرکزیت ساری و ایجاد «مازند ایر‌لاین» مورد برنامه‌ریزی قرار‌ گرفت و همچنین ویزای فرودگاهی با هماهنگی وزارت‌ خارجه اجرایی می‌شود.

 

 اسلامی با اشاره به چینش مدیران در استان، گفت: از کسی توصیه قبول نمی‌کنم و شایسته سالاری، صداقت، دانایی و توانایی از شاخص‌های تغییر مدیریتی است./فارس

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو