کد خبر: 7344

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۶/۱۰ - ۱۲:۱۸

وقتی خبر فوری و یادداشت یک همکار رسانه ای قیلوله ظهرمان را پراند

اندرحکایت پیشنهاد چند منطقه آزاد تجاری در استان / مازندران و این همه خوشبختی محاله محاله!!

در اثناء انتخاب رئیس و هیات رئیسه جدید شورای شهرها در مازندران،خبر و یادداشت فوری یک همکار رسانه ای قیلوله نصف و نیمه کاره ظهرمان را پراند و آه از نهادمان خارج ساخت.."فوری/منطقه آزاد مازندران منتفی شد"

اختصاصی تیتر ۳/خدیجه غزانی: در اثناء انتخاب رئیس و هیات رئیسه جدید شورای شهرها در مازندران،خبر و یادداشت فوری یک همکار رسانه ای قیلوله نصف و نیمه کاره ظهرمان را پراند و آه از نهادمان خارج ساخت..“فوری/منطقه آزاد شدن مازندران منتفی شد”

از مدتها قبل، مجمع نمایندگان مازندران که طبق نظر دولت مسئول بررسی و  تعیین تکلیف و معرفی یک منطقه مورد توافق آزاد تجاری در مازندران بود ، ساز و دوهل سرداد که اهالی شهر آرام بخوابید که شهر در امن و امان است و ما بیداریم!!

جلسات پشت جلسات، رایزنی پشت رایزنی صورت گرفت که شاید بتوان از بین خواست وکلای ملت در شرق و غرب و گوشه چشم استانداری به مرکز استان، منطقه ای را به عنوان منطقه آزاد تجاری اعلام کرد.

اینکه بیشتر از نیمی از جمعیت مازندران نمیدانند اصلا منطقه آزاد تجاری چه کاربردی دارد و چه منفعتی بماند!!
اینکه حقیقتاً وکلای هر کدام از شهرستانهای مدعی، بر حسب احساس دِین به مردمشان، سنگ منطقه آزاد شدن شهرستانشان را به سینه میزدند یا خیر هم بماند!!

اینکه هرکدام از شهرستانها آیا به واقع صلاحیت منطفه آزاد تجاری شدن را داشتن یا خیر هم بماند!!
اینکه تدبیر ساختمان سفید مرکز استان نه تنها که نتوانست کلید این قفل باشد بلکه آن  را سه قفله کرد هم بماند!!
اینکه تمام مواهب الهی چون دانه های باران بر این قطعه از زمین بارید ، اما بر آن گرد غفلت و ناشکری نشست هم بماند!!
اینکه از دولت اصولگرا و مجمع نمایندگان همراه چندی قبل و از مجمع نمایندگان و دولت اعتدال گرا اینروزها، سفره مردم مازندران رنگین تر نشد هم بماند!!

اینکه اصلا هزاران کار صنعتی روی زمین مانده به سرانجام نرسید چه برسد توسعه صادراتی از طریق منطقه آزاد تجاری هم بماند!!

اینکه هنوز تا یکی از قطبهای اقتصادی کشور شویم قد دو سه صدسال دیگر هم باید صبر کنیم هم بماند!!

اینکه تک رقمی شدن نرخ رشد بیکاری در استان با بازار شبانه دستفروشان در تک تک شهرهای استان ربطی دارد یا خیر هم بماند!!

اینکه بُعد تراکم جمعیتی  و بُعد میزان نزدیکی مسافت به مرکز استان چه ربطی به تعیین منطقه آزاد تجاری شدن دارد هم بماند!!

و….

سوال اینجاست خواست مردم درخصوص تشکیل یک منطقه آزاد تجاری که از طریق وکلای مازندران در  مجلس دوره های قبل به گوش مسئولین رسیده بود تا مجلس و دولت فعلی، چرا هرگز به جد از سوی دولتهاپیگیری نشد؟! به طوری که طی بیش از ۱۲ سال که از عدم نتیجه گیری و رسیدن به نقطه نظر مشترک در اینخصوص می گذرد ، دولتها به طور محسوس به این مورد ورود پیدا نکردند ؟!

مناطق آزاد تجاری بیش از آنکه صرفا یک مسئله استانی و به نفع توسعه اقتصادی استانها باشد یک مسئله فرا استانی و ملیست که نیازمند دخالت مستقیم دولت و حکمیت دولت در این موارد است.

این عدم جدیت این گمان را به ذهنها متبادر میکند، که اصلا تمایلی به وجود یک منطقه آزاد تجاری در مازندران از سوی دولت قبلی و کنونی وجود نداشت.

قول کم رنگ رئیس جمهور در سفر به مازندران در جهت اعلام نوشهر به عنوان منطقه آزاد تجاری وبلافاصله پس از آن اعلام عدم وصول مستندات لازم از سوی استانداری مازندران  در این جهت،شک و تردیدها را بیشتر میکند.

از طرفی بازی کودکانه سنگ کاغذ قیچی نمایندگان و  ژست و فیگورهای باقی مانده از دوره کاندیداتوری نمایندگان که ندای منطقه آزاد حق مسلم ماست آنها، گوش فلک را کر کرده بود، تبدیل به یک جنگ جغرافیایی شد که مردم  را نیز نسبت به هم، به موضع گیری و یارکشی کشاند.

در روزهایی که انتظار میرفت مجمع نمایندگان مازندران با صلابت و شجاعت و عدالت بیشتری  همه جوانب را بررسی و بدون هیچ حب و بغضی آن را به استانداری تقدیم کند، موضع گیری استانداری اوضاع را وخیم تر و حتی مناطق بی بهره از زیرساختهای لازم را به یک توهم کشاند که آنها هم می توانند چنین ادعایی کنند.

مردم مازندران که به برکت مواهب طبیعی روزگار می گذرانند همواره به دلیل عدم تفاهم مسئولین و عدم نگاه دلسوزانه دولتها به این واسطه که استانی برخوردار از مواهب خدادادیست ، هرگز نتوانست در اموری که می تواند موجبات رونق اقتصادی ،صنعتی و تجاری این استان مظلوم را فراهم کند موفق عمل نماید.

در بررسی سیر تا پیاز این مهم ، هیچ نقطه مثبتی از همگرایی نمایندگان و دولت نمی یابیم که رنگ و بویی از یک تفکر فرا شهرستانی داشته باشد چه برسد به استانی و فرا استانی!

در اینجا باید به همه مسئولین استانی در هر منصب و مقام و جناحی باید گفت براستی چه فکری کرده اید که سه منطقه آزاد تجاری را در بسته پیشنهادی خود به دولت اعلام نمودید؟! آیا فکر نکردید این همه خوشبختی برای ذائقه زنان و مردانی که به پشتکار و کار و تلاش در کشور شهره اند ، مشکل ساز است؟!

منطقه آزاد تجاری غیر از بالابردن سطح مناسبات و روابط اقتصادی یک کشور با دیگر مناطق همجوار و در پی آن افزایش رونق اقتصادی منطقه ، سبب کاهش نرخ بیکاری و سوق دادن منطقه تحت پوشش به امور صنعتی و تجاری می گردد که به شدت استان مازندران نیازمند چنین جهشی می باشد.

استان مازندران با بهره مندی از زمینهای زراعی مطلوب و باغات برخوردار از میوه های انبوه همچنین استعداد پرورش طیور و ماکیان هرگز نتوانست در بازار صادرات موفق عمل نماید. چرا که عدم دسترسی به صنعت بسته بندی صادراتی و همچنین ترانزیت این استان مستعد را  از این مهم محروم ساخت.

حال که می توانستیم با ایجاد یک منطقه آزاد تجاری زمینه ورود سرمایه گذاران و تجار را به این عرصه باز کنیم باید افسوس خورد که سر بازی منم منمها و خودخواهی عده ای ، بر این آرزوی مردم خط بطلان کشیدند.

دلمان را باید همانند  همیشه به دل دریایی مردم مازندران خوش کنیم که از سر ناچاری می گویند مازندران و این همه خوشبختی محاله محاله..

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو