کد خبر: 74195

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۴ - ۹:۵۹

انحلال قریب‌الوقوع سازمان عمران شهرداری بابل/ شهردار موافق؛ شورا به ظاهر مخالف!

 تیتر 3 : طی چند روز اخیر اخباری در شبکه‌های مجازی مبنی بر اینکه شورای شهر و شهرداری بابل تصمیم به انحلال سازمان عمران شهرداری ...

 تیتر ۳ : طی چند روز اخیر اخباری در شبکه‌های مجازی مبنی بر اینکه شورای شهر و شهرداری بابل تصمیم به انحلال سازمان عمران شهرداری را گرفتند پیچیده است، در پی درج این خبر موجی از نگرانی برای شاغلان، خانواده‌ها و حتی برخی پیمانکارانی که از سازمان عمران طلبکار بودند ایجاد شده است.

 سازمان های عمران شهرداری ها همانگونه که از نام آنها مشخص است به منظور تسریع و تسهیل امور عمرانی شهری با مدیریت مستقیم شهرداری ها ایجاد شده است، سازمانی که می توانند به عنوان یک بنگاه اقتصادی علاوه بر درآمدزایی مستقل، در قطع هزینه های گزاف تحمیلی پیمانکاران به شهرداری ها نقش موثری داشته باشد. بیشتر شهرداری های شهرهای بزرگ کشور با توجه به اهمیت موارد بیان شده و تاکید بر نقش اقتصادی سازمان عمران، اقدام به تشکیل و تقویت آن کرده اند.

در مازندران نیز سه شهر بزرگ ساری، بابل و آمل بسته به فعالیت های گسترده عمرانی شهری اقدام به تاسیس سارمان عمران کردند. سازمان عمران ساری چندی پیش به دلیل مشکلات به وجود آمده مالی و اداری تا پای انحلال پیش رفت اما با توجه به اهمیت جایگاه آن و بیم از گسیل برخی پیمانکارنماها، دوباره احیا و تقویت شد.

سازمان عمران شهردای آمل نیز بر امور فنی و مهندسی تاکید قابل توجهی دارد به گونه ای که چندی پیش در نمایشگاه بین‌المللی مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری واقع در شبستان مصلی تهران شرکت کرده و به عنوان نماینده مازندران در بین ۱۰‌ها شرکت و سازمان عمرانی خوش درخشید.

سازمان عمران شهرداری بابل نیز یکی از نهادهای خود اتکای این شهر است به گونه ای این سازمان توانسته بود با ایجاد دومین کارخانه مکانیزه تولید آسفالت نیاز شهر را تا حدودی زیادی مرتفع کند اما دوره های مختلف شورای شهر و شهرداری بابل علاقه به تجهیز و تقویت این نهاد تاثیرگذار اقتصادی نداشتند به طوریکه سازمان عمران شهرداری بابل به مدیریت یک کارخانه آسفالت محدود شد در صورتیکه این سازمان باید به انواع ماشین آلات و اداوت عمرانی و ساخت و ساز مجهز شود تا بتواند به عنوان یک بازوی قدرتمند از پس پروژه های شهرسازی شهر بزرگ بابل برآید.

بر اساس این گزارش، شورای شهر بابل تصمیم به انحلال سازمان عمران شهرداری بابل گرفت که اخراج ۱۰ها نفر از کارگران و کارمندان آن را به همراه خواهد داشت. سازمانی که به گواه بسیاری از کارشناسان ظرفیت ایجاد اشتغال مستقیم برای ۱۰۰ نفر و اشتغال غیر مستقیم برای ۳۰۰ نفر از جوانان بابلی را دارد باید منحل شود تا جا برای پیمانکارانی باز شود که هر سال هزینه های هنگفتی را برای انجام پروژه های شهری به شهرداری تحمیل می کنند.

* پاسخ محافظه‌کارانه فرماندار بابل

برای پیگیری این موضوع ابتدا به صورت حضوری به سراغ قربانعلی ولیزاده بورا معاون استاندار، فرماندار ویژه و رئیس شورای تامین شهرستان بابل رفتیم. وی در این زمینه، گفت: هنوز مصوبه ای از شورای شهر به فرمانداری بابل نرسیده است.

* سازمان عمران باید به سمت توسعه پایدار و درآمدزایی برود

محسن کبود فیروزجایی شهردار بابل نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا در پاسخ به چرایی انحلال سازمان عمران این شهر، اظهار کرد: سازمان عمران، سازمانی است که تماماً درگیر پروژه‌های عمرانی است و بر این امور تمرکز دارد و باید به سمت توسعه پایدار و درآمدزایی برود تا بتواند خدمات بیشتری ارائه کند، این در حالی است که درخصوص سازمان عمران بابل در بررسی هایمان به چنین نتیجه‌ای نرسیدیم.

شهردار بابل در ادامه سخنانش تأکید کرد: البته در حال حاضر هنوز به تصمیم قطعی برای انحلال آن نرسیدیم اما در حال رصد موضوع هستیم تا به نتیجه قطعی برسیم چون اگر فردی قصد اقدام در پروژه‌ای را داشته باشد ابتدا باید طرح توجیهی هم فنی و هم اقتصادی تهیه کند تا ببیند کدام وزنه، سنگین تر است و همان گزینه را انتخاب کند.

وی افزود: تا این لحظه نتیجه بررسی‌ها نشان می دهد که سازمان عمران شهرداری بابل هزینه بر بوده است و در حوزه درآمدی نتواسنت موفق باشد و اعلام استقلال کند.

فیروزجایی به هزینه‌های شهرداری بابل برای سازمان عمران اشاره کرد و گفت: برای سازمان عمران شهرداری بابل در سال گذشته تعمیر، تجهیز و نوسازی کارخانه آسفالت انجام شده است و اکنون نیز در حال تهیه طرح «بچینگ» فرآورده‌های بتنی برای سازمان عمران و مدیریت شهری هستیم تا در این بخش نیز به خودکفایی برسیم.

*سازمان عمران لاغر است و نیاز به تقویت دارد

وی خاطرنشان کرد: سازمان‌ها باید به سمت خودگردانی، خودکفایی و درآمدزایی بروند، اما سازمانی که در حال لاغر شدن است، به سمت هزینه‌تراشی می‌رود و باری بر دوش شهرداری می گذارد، از این رو تصمیم بر آن شد تا شهرداری مدیریتش را بر عهده بگیرد.

شهردار بابل در پاسخ به این سوال که آیا شورای شهر بابل نیز همین نظر را دارد، گفت: یقیناً زمانی که مطالعات و بررسی‌های ما دقیق، علمی و قانونی باشد شورا نیز پذیرا خواهد شد.

فیروزجایی در پاسخ به این سوال که چرا به جای انحلال سازمان عمران، با ارتقای مدیریت مشکل را حل نمی‌کنند، اظهار کرد: مشکل مدیریت نیست که برای تغییر آن اقدام شود، بلکه بدنه این این سازمان باید تقویت شود تا به سوی درآمدزایی حرکت کند.

شهردار بابل همچنین به سودآور نبودن شهرداری‌های آمل و ساری اشاره و تصریح کرد: سازمان عمران شهرداری‌ها نوعی سیاست «از این جیب به آن جیب کردن» را در پیش گرفتند و در دوشهر دیگر استان نیز به درآمد پایدار نرسیدند.

فیروزجایی با اشاره به درآمدزایی در برخی سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری چون سازمان فضای سبز، حمل و نقل، آرامستان و آتش‌نشانی یادآور شد: به دنبال حل اساسی مشکل در سازمان عمران هستیم و اگر در تحقیقات‌مان به نقطه مورد نظر برسیم حتما اقدام نهایی را انجام خواهیم داد.

شهردار بابل با بیان اینکه غالب کارهای سازمان عمران را شهرداری انجام می‌دهد و تنها خوبی این سازمان این است که تعدادی نیرو مشغول انجام امور عادی و روزانه هستند، اظهار کرد: اینگونه نیست که سازمان پروژه مجزا و مشخصی را در دست اجرا داشته باشد و اگر با معاونت عمرانی ادغام بشود، قطعا تقویت می‌شود، یک بدنه قوی از دو بدنه ضعیف بهتر است.

نیرویی تعدیل نمی شود!

فیروزجایی در خصوص نگرانی نیروهای شاغل در سازمان عمران در خصوص انحلال نیز توضیح داد: هیچ نگرانی در این بخش وجود ندارد و اگر سازمان عمران به معاونت عمرانی ملحق شود تمام نیروها نیز براساس نمودار سازمانی در معاونت عمرانی تقسیم و به کار گرفته می‌شوند.

وی در پایان در خصوص مراحل قانونی انحلال این سازمان نیز گفت: براساس دستورالعمل، دلایل انحلال به سازمان شهرداری‌های کشور ارسال می‌شود و دستور نهایی آن نیز از همان سازمان به شهرستان ابلاغ خواهد شد.

*تعریف و تمجید هایی که شهردار فراموش کرده است

سخنان شهردار بابل از ضرردهی سازمان عمران در حالی بیان می شود که کبود فیروزجایی اردیبهشت امسال طی مصاحبه ای با خبرگزاری آریا، سازمان عمران شهرداری بابل را یک نهاد پیشرو در انجام ماموریت هایش دانسته بود، شهردار بابل در بخشی از این مصاحبه افزایش عملکرد سازمان عمران در کارخانه آسفالت را روند رو به رشد این سازمان برشمرده بود، رشدی که نیروهای این سازمان با اتکا به توانمندی داخلی آن رقم زده بودند.

حال چگونه وی در کمتر از چند ماه به این نتیجه رسیده شد که یک سازمان رو به رشد، لاغر است و تقویت نشده است؟

* مخالفت شورای شهر بابل با انحلال سازمان عمران

شهردار بابل در حالی از روند مطالعاتی برای انحلال سازمان عمران بابل سخن به میان آورده که واثقی عضو شورای شهر در مصاحبه با پایگاه خبری مازندشورا از مخالفت با انحلال سازمان عمران خبر داده و بر خلاف شهردار که به دنبال ادغام سازمان عمران و معاونت عمرانی است، عدم تمرکز زدایی را به سود شهرداری ندانسته است.

نکته قابل تامل نیز مخالفت مقیم مقیمی دیگر عضو شورای شهر بابل در انحلال سازمان عمران است، مقیمی ریاست کمیسیون عمران شهرداری بابل را بر عهده دارد، جالب اینجا است اعضای شورای شهر با انحلال به صورت آشکارا مخالفت می کنند اما شهردار چگونه توانسته بدون در نظر گرفتن مخالفت شورای شهر که هر تصمیمی در شهرداری رقم می خورد باید به تایید آنها برسد، اقدام به بررسی مطالعاتی انحلال سازمان عمران بکند؟

* تاوان مدیران ضعیف را کارگران باید بدهند؟

نکته قابل تامل به کارگیری نیروهایی است که قبلا مدیریت این مجموعه را به دست داشتند، رئیس سابق این مجموعه که حواشی فراوانی به همراه داشت اکنون به عنوان کارمند یکی از بخش های شهرداری بابل مشغول به کار شده است و دیگر مدیران سابق این سازمان جایگاه های کلیدی در شهرداری کسب کرده اند؛ به گفته بسیاری از کارشناسان، به نظر می رسد اینگونه مدیریت مدیران سابق این سازمان موجب شده که سازمان عمران به تعبیر شهردار، “لاغر و ضررده” شود حال چرا افرادی که سابقه مدیریتی خوبی در احیا و تقویت سازمان عمران نداشته اند در مدیریت های مهم شهرداری بابل جا به جا شده اند سوالی است که باید به آن پتاسخ داده شود.

هر چند شهردار با هماهنگی شورا می تواند و اختیار دارد برای مدیریت بهتر امور شهری شهر دست به فعالیت های گوناگون بزند اما دلیلی بر عدم نقد و تحلیل فعالیت های مجموعه شهرداری ها توسط رسانه ها نیست./ ایسنا

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو