کد خبر: 3033

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۱۲ - ۲۰:۴۰

انتقاد سازمان ملل از اعدام های آمریکا

شرق پرس: به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، مقامات زندانی در ایالت اوکلاهما روز سه شنبه برای اعدام کلیتون لاکت که به جرم ...

 

 

دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه اعدام دردناک یک محکوم به مرگ آمریکایی را محکوم کرد.

شرق پرس: به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو، مقامات زندانی در ایالت اوکلاهما روز سه شنبه برای اعدام کلیتون لاکت که به جرم قتل و تجاوز به عنف به مرگ محکوم شده بود یک داروی کشنده جدید به وی تزریق کردند. لاکت ۴۳ دقیقه پس از تزریق بر اثر حمله شدید قلبی جان باخت و این در حالیست که فرایند اعدام با تزریق دارو معمولا تنها ۱۰ دقیقه به طول می انجامد.

روپرت کولویل سخنگوی کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر در این خصوص گفت: «رنجی که کلیتون لاکت روز سه شنبه ۲۹ آوریل به هنگام اعدام کشید بر اساس قوانین بین المللی حقوق بشر می تواند نتیجه رفتار بی رحمانه، غیر انسانی ‌و تحقیر آمیز باشد.»

کولویل گفت به نظر می رسد این اعدام بر خلاف قانون اساسی آمریکا انجام شده باشد زیرا بر اساس آن «تنبیه بیرحمانه و غیر عادی» ممنوع است.

وی به خبرنگاران گفت: «فرایند طولانی مرگ کلیتون لاکت دومین موردی است که سال ۲۰۱۴ بر اثر تزریق ناموفق مواد سمی در آمریکا صورت گرفت.»

مورد دیگر مربوط به اعدام دنیس مک گوئیر در اوهایو و در ماه ژانویه بود که ترکیبی آزمایش نشده از داروها به وی تزریق شده بود.

به گزارش واحد مرکزی خبر مجازات اعدام کماکان در قوانین ۳۲ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا وجود دارد.

 

/انتهای خبر

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو