کد خبر: 2208

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۱/۲۰ - ۷:۴۵

اهمیت توجه به صنعت گردشگری دریایی مازندران

  شرق پرس:  بر اساس بررسیهای سالانه 90 درصد از مسافران مازندران برای بهره مندی از جاذبه های دریا، بار سفر می بندند ...

مازندران علی‌رغم داشتن جاذبه‌های فراوان به دلیل فراهم نبودن زیر ساخت‌ها، نداشتن امکانات رفاهی، تفریحی و خدمات مورد نیاز در دریا از گردشگری دریایی بهره چندانی نبرده و این صنعت در مازندران غایب و سوخته شده است.

 

شرق پرس:  بر اساس بررسیهای سالانه ۹۰ درصد از مسافران مازندران برای بهره مندی از جاذبه های دریا، بار سفر می بندند و این وضعیت درحالیست که در مقصد، شرایط چندان برای میزبانی گردشگران مهیا نیست.

وجود طرح های سالم نیمه کاره و با امکانات کم، حضور کمرنگ بخش خصوصی در بخش گردشگری دریایی، اشغال سواحل از سوی بخش های مختلف و عدم دسترسی آسان به دریا از جمله مشکلات و چالشهایی است که توسعه گردشگری دریایی در مازندران با آن روبرو است.

در ایام نوروز سالجاری، حدود ۱۰ میلیون مسافر در مازندران اقامت داشتند و ۳۳۰ هزار نفر از امکانات تفریحی و سفرهای دریایی بهره مند شدند.

اتوبوس دریایی روی کاغذ

راه اندازی اتوبوس دریایی از جمله طرح های مصوب دولت نهم در مازندران بود که با گذشته حدود هشت سال از طرح آن همچنان روی کاغذ مانده است و مدیرکل میراث فرهنگی مازندران در زمینه راه اندازی اتوبوس دریایی گفت: واقعیت آنست که توسعه گردشگری دریایی تنها با ایجاد یک اتوبوس دریایی محقق نمی شود و باید زیرساختهای لازم در این زمینه فراهم کرد.

 مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با اشاره به وجود ۳۳۸ کیلومتر نوار ساحلی و جاذبه های دریایی گفت: جای دریا در زندگی و گردشگری خالی است.

وی بر لزوم توسعه گردشگری دریایی تاکید کرد و گفت: باید دریا را در زندگی، شعر و سفرهای خود وارد کنیم.

وی با بیان اینکه توجه به فرهنگ امری مهم است، اظهار داشت: به صنعت گردشگری باید توجه شود و با وجود جاذبه های مختلف در استان باید این صنعت را توسعه دهیم.

 

 

گردشگری دریایی یکی از انواع گردشگری است که در دنیا طرف‌داران بسیاری را به خود جذب کرده است به گونه‌ای که بسیاری از کشورهای تنها با داشتن چند صد متر نوار ساحلی تبدیل به قطب توریسیم دریایی در منطقه شده‌اند.

 

گردشگری دریایی حلقه مفقوده

گردشگری دریایی همواره حلقه‌ای مفقوده در میان سایر بخش‌های گردشگری است به گونه‌ای که حتی زیر ساخت‌های در مازندران وجود ندارد و پرسشی که مطرح است، اینکه با توجه به امکانات باالقوه چه زمانی قرار است ثروت گردشگری در سواحل مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد؟

همجواری دریا و جنگل در استان مازندران، آب بندانها و سدها، دشت های سرسبز و طبیعت بکر حاکی از ظرفیت بسیار بالای کشور امر گردشگری دریایی است و این استان به دلیل دارا بودن جنگل، دشت، کوه و دریا از ویژگی منحصر به فردی برخوردار است. تالاب‌ها، چشمه‌های آب معدنی، آبشارهای زیبا، سلسله کوه‌های البرز از یک سو و دریای خزر از سوی دیگر، زیباترین مناظر طبیعی را به وجود آورده است.

حضور کمرنگ بخش خصوصی در تورگردانی

قوی نبودن بخش خصوصی در حوزه گردشگری و تورگردانی از جمله عواملی است که سبب توسعه نامتوازن گردشگری دریایی در استان مازندران شده است و مدیر آژانس مسافرتی الوان در این زمینه به خبرنگار مهر می گوید: با توجه به حجم مسافران و استقبال بسیار زیاد گردشگران بویژه در ایام نوروز آمار اجرای تورهای موجود بسیار محدود است که باید این فرهنگ نهادینه شود.

هوشنگ مرادی به چالش های دولتی تورگردانی اشاره و اذعان داشت: برای تقویت آژانس ها برای اجرای تورهای یکروزه و جندروزه توسط افراد غیر مجوز جلوگیری کنند و متاسفانه برخی از دفاتر برای اهداف سودجویانه خود مبلغی را دریافت می کنند و این در حالیست که مجری تورها باید کارت ویژه داشته باشند و باید نیروی انتظامی با این افراد برخورد کند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی باید برنامه سفر ایجادد کند، اذعان داشت: بخش خصوصی باید با تبلیغات، اطلاع رسانی، تاسیسات گردشگری، ظرفیت قرارداد شامل هتل ها، رستوران ها، مجموعه تفریحی، ارائه پکیج سفر با نرخ مناسب با یک برنامه مدون در اختیار مسافران و مردم قرار گیرد.

مرادی با اشاره به اینکه باید این فرهنگ از طریق مدارس، دانشگاهها و دستگاههای دولتی نهادینه شود، اظهارداشت: متاسفانه دستگاههای دولتی از طریق کمیته رفاه برای سفر پرسنل با خانواده بدون اجرای آیتم های خدماتی موجب کمرنگ شدن آژانس های مسافرتی و اطلاعی از دریافت مطالبات خود از طریق رستوران ها و هتل ها ندارد.

وی بیان کرد: بخش های خصوصی برای تورگردانی با ۳ بند الف ( سازمان هواپیمایی) بند ب ( میراث فرهنگی) و بند پ ( سازمان حج) فعالیت می کنند.

غریق سهم مازندران از دریا

ایجاد مکا‌نهای اقامتی و راه‌اندازی تورهای تفریحی با کشتی‌های کوچک، قایق، برگزاری تورهای غواصی، تورهای دریایی، برگزاری مسابقات ورزشی آبی، فروش صنایع دستی، پرواز بادبادک‌ها، جشنوارهای ساخت مجسمه‌های شنی، والیبال ساحلی، ماهیگیری از جمله فرصت‌های گردشگری دریایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در حال حاضر سهم مازندران از دریا، غریق سالانه حدود ۲۰۰ نفر است که بر روی دست مردم می ماند و کمبود طرح های سالمسازی دریا و وجود مناطق شنای غیرمجاز، خاطره سفر به دریا را برای مسافران این بخش تلخ کرده است.

در ایام نوروز به رغم مشکلات بخش گردشگری دریایی، استقبال مسافران از سفرهای دریایی رشد قابل توجهی داشته است و مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران به رشد ۲۷ درصدی استقبال مسافران و گردشگران نوروزی از بنادر نوشهر و فریدونکنار اشاره و اضافه کرد: گردشگران از موزه دریایی، اسکله، تجهیزات دریایی و بندری بازدید کردند.

منوچهر تاتینا با بیان اینکه مازندران هر سال میزبان هزار گردشگر دریایی در ایام نوروز است، اظهار داشت: امیدواریم با پیشرفت ایستگاههای تفریحی – دریایی و اسکه های ویژه، سفر دریایی در طول سال تداوم داشته باشد.

وی از رشد چشمگیر ایمنی سفرهای تفریحی دریایی در سواحل استان خبر داد و گفت: همزمان با تعطیلات نوروزی، اکیپ های ویژه شامل بازرسان متخصص دریایی به سواحل استان اعزام شدند.

وی بیان داشت: برگزاری جلسات متعدد با مسئولان تعاونیهای قایقرانی فعال در سواحل و بگارگیری از ابزار تبلیغاتی و چاپ برشور از جمله اقدامات اداره کل برای ارتقای ایمنی سفرهای دریایی بوده است.

سه بندر در سواحل مازندران فعالیت دارد که استفاده از ظرفیتهای آنان برای توسعه گردشگری حائز اهمیت است و توجه به این بخش می تواند در رونق اقتصاد ساکنان خزر تاثیرگذار باشد./مهر

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو