کد خبر: 257

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۱/۰۴ - ۳:۵۰

افزایش ازدواج جوانان چگونه؟

  شرق پرس: مهم‌ترين موضوعي كه براي بررسي علل كاهش آمار ازدواج بين جوان‌ها مطرح است موضوع تغيير سبك زندگي در بين برخي ...
ازدواج جوانان

افزایش ازدواج جوانان چگونه؟

ازدواج جوانان

                   ابوالفضل ابوترابی

 

شرق پرس: مهم‌ترین موضوعی که برای بررسی علل کاهش آمار ازدواج بین جوان‌ها مطرح است موضوع تغییر سبک زندگی در بین برخی از مردم است.

 

سبک زندگی مدرن و غربی باعث گسترش مقوله زشت و ناپسندی به نام تجمل‌گرایی شده است. اینکه چه گروهی به گسترش این موضوع از سبک زندگی دامن زده‌اند نیاز به کار مطالعاتی جدی دارد. به همین دلیل به‌نظر می‌رسد یکی از روش‌هایی که می‌تواند جهت تشویق گروه‌های مختلف اجتماعی به ازدواج کاربرد داشته باشد تشریح و تبلیغ مزایای سبک زندگی ایرانی – اسلامی است.

موضوع دیگر که باید هم دولت و هم ما در مجلس فکری به حال آن کنیم، مسئله بیکاری و مسکن جوانانی است که در آستانه سن ازدواج قرار دارند. متاسفانه این روزها شاهد این هستیم که جوانان بعد از ازدواج برای مدتی یا دست در جیب پدر و مادر دارند یا اینکه به دلیل مشکلات مالی ازدواج‌ها را به تاخیر می‌اندازند.

به نظرم در این خصوص هم باید فرهنگ‌سازی انجام شود. چرا که مانند گذشته می‌توان کاری کرد که زوجین تا مدتی در کنار والدین خود زندگی کنند و بعد که مسکنی پیدا کردند به محل زندگی خود بروند. اما سال‌هاست که والدین و دخترخانم‌ها تن به این مسئله نمی‌دهند و همین مسئله ازدواج‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

نکته مهم بعدی بحث تاکید دین در موضوعات مختلف ازدواج است. ما در دین خود آیات و احادیث کمی برای ازدواج نداریم. سبک زندگی ائمه را هم باید نگاه کنیم. در دین‌مان آمده که اگر کسی پول ندارد ازدواج کند نباید ازدواجش را به تاخیر بیندازد. چراکه خداوند متعال حلال مشکلات است و همه باید به او بخصوص در موضوع ثوابی مانند ازدواج توکل کنند.حتی ما روایت داریم که مومنین با ازدواج پولدار خواهند شد؛ مسئله‌ای که برای نسل جوان باورش سخت است اما واقعیت است.

بنابراین صداوسیمای ما باید این بخش از دین و سبک زندگی ایرانی – اسلامی را بیش از اینها تبلیغ کند. واقعیت این است که کار جامعی از طریق مسئولان ذی‌ربط فرهنگی انجام نشد.من برخی مواقع می‌شنوم که می‌گویند جوانی که بدون پشتوانه ازدواج کند در زندگی‌اش با مشکل مواجه می‌شود در حالی‌که این صحیح نیست.

طبق آمار ۶۷ درصد طلاق‌ها به دلیل مواد مخدر است. پس طلاق‌های به دلیل مسائل اقتصادی رتبه اول را ندارد. همچنین یکی دیگر از عوامل طلاق سبک زندگی است. متاسفانه در حال حاضر سبک زندگی به سویی تغییر پیدا کرده که زن و شوهر حاضر نیستند در زندگی مشترک سختی را تحمل کنند.این سبک زندگی جای سوال و اصلاح دارد. باید تحمل زوجین بالا برود. باید دخترها و پسرها بدانند که از اول زندگی نمی‌توان همه چیز را داشت.

برای همین من معتقدم موضوع ازدواج نیاز به یک فرهنگ‌سازی اساسی دارد تا با یک رویکرد و سبک زندگی جدید که مبتنی بر فرهنگ ایرانی- اسلامی باشد بتوانیم جهش مثبتی را در تشویق جوان‌ها به ازدواج داشته باشیم.

شفاف

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو