کد خبر: 11770

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۰۵ - ۱۱:۲۷

افتتاح قطعه یک آزادراه تهران – شمال بهار آینده

تیتر3:  آزادراه تهران- شمال، پروژه‌ای که به مرحله جدیدی رسیده به زودی ۲۰ ساله می‌شود. هم اکنون از ۴ قطعه این آزادراه فقط قطعه چهارم ...

تیتر۳:  آزادراه تهران- شمال، پروژه‌ای که به مرحله جدیدی رسیده به زودی ۲۰ ساله می‌شود. هم اکنون از ۴ قطعه این آزادراه فقط قطعه چهارم (حدفاصل سه‌راهی دشت نظیر مرزن‌آباد – چالوس به طول حدود ۲۰ کیلومتر) زیر بار ترافیک است و دیگر قطعات، به‌خصوص قطعه‌های دوم و سوم که از مهم‌ترین بخش‌های طرح هستند هنوز تا افتتاح، راه دور و درازی

 البته طبق آخرین اظهارات وزیر راه و شهرسازی قرار بود دیروز اسناد مناقصه قطعه دوم این آزادراه ارائه ‌شود و عملیات اجرایی قطعه سوم نیز به زودی کلید بخورد. به گفته عباس آخوندی، پیشرفت فیزیکی قطعه یک آزادراه تهران – شمال، به ۷۰‌درصد رسیده است و همانگونه‌ که پیش‌تر نیز اظهار شده بود، بهار سال ۱۳۹۶ این قطعه زیر بار می‌رود.

قطعه یک آزادراه تهران- شمال، با طول تقریبی ۳۲ کیلومتر که تکمیل آن در اولویت قرار گرفته است، از تقاطع بزرگراه آزادگان و بزرگراه شهید همت آغاز می‌شود و با عبور از کن، سولقان، امامزاده عقیل، تونل تالون و دره لانیز به سه‌راهی شهرستانک می‌رسد؛ وقتی این قطعه به بهره‌برداری برسد، بخشی از مسیر ۹۲ کیلومتری فعلی که از کرج می‌گذرد حذف شده و مسیر فعلی حدود ۶۰ کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود.
دیروز آخوندی در جریان بازدید از قطعه یک پروژه آزادراه تهران- شمال، روند پیشرفت کار را بسیار خوب دانست و با بیان اینکه ۱۰هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای آزادراه انجام شده است، گفت: طراحی‌ها به دقت انجام شده و تلاش می‌شود با توجه به طولانی‌بودن تونل‌ها، معماری خوب و چشم‌نوازی داشته باشیم.

همچنین رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری نیز در جریان این بازدید گفت: آنچه برای ما مهم است اینکه در این پروژه حدود ۳هزار و ۱۰۰ نفر مشغول کار هستند و در بخش اشتغال جانبی نیز در بخش سیمان، فولاد و برخی صنایع دیگر اشتغال خوبی ایجاد شده است. به عقیده علی‌اکبر ناطق‌نوری اینکه در روند کار از متخصصان ایرانی استفاده شده، از نکات جالب‌ این پروژه است.

در طول ۲۰ سالی که عملیات اجرایی آزادراه تهران- شمال در دستور کار بوده، بحث هزینه‌ها و تامین مالی پروژه جزو مسائل حیاتی به شمار می‌آمده است. هزینه‌هایی که اینک به گفته محمد سعیدی‌کیا، رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان به صورت ۵۰ – ۵۰ از سوی هر ۲دستگاه تامین می‌شود و همین مسئله به پیشرفت کار کمک کرده است.

به گفته مدیر اجرایی آزادراه،‌مجموع این پروژه هم‌اکنون ۳۲درصد پیشرفت فیزیکی دارد که ۷درصد از برنامه زمانبندی شده عقب‌تر است اما با پیشرفت ماهانه ۳.۳ درصدی می‌توان به جبران عقب‌ماندگی‌ها امید داشت.به گفته پیمانکار پروژه آزادراه تهران – شمال، طول مسیر این آزادراه ۱۲۱ کیلومتر است که با افتتاح آن سالانه ۶۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی در سوخت انجام می‌شود.

او منابع مورد نیاز برای تکمیل آزادراه تهران – شمال را ۷‌هزار‌و ۸۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تعداد جبهه‌های فعال در آزادراه ۱۳۰ جبهه، تعداد نیروی انسانی ۳هزار و ۸۸ نفر، تعداد ماشین‌آلات ۹۲۳ دستگاه و تعداد قالب موجود‌‌۳۰‌دستگاه‌است.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو