کد خبر: 9008

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۰۶ - ۱۲:۵۷

اعلام جزئیات جدید ازکارت اعتباری‌ کالا

تیتر3: معاون نظارتی بانک مرکزی یک روز پس از رونمایی کارت‌های اعتباری، جزئیاتی از راه‌های جلوگیری از سوءاستفاده از منابع پیش‌بینی شده برای این کارت‌ها ...

تیتر۳: معاون نظارتی بانک مرکزی یک روز پس از رونمایی کارت‌های اعتباری، جزئیاتی از راه‌های جلوگیری از سوءاستفاده از منابع پیش‌بینی شده برای این کارت‌ها را تشریح و تأکید کرد: شبکه بانکی به هیچ وجه حق پرداخت تسهیلات به شرکت‌های زیرمجموعه خود را ندارد و بانک‌ها حق ندارند از منابع خود برای کارکنان‌شان چه به‌صورت مستقیم یا ضربدری کارت اعتباری صادر کنند.

فرشاد حیدری درخصوص سازوکار اعتبارسنجی متقاضیان دریافت کارت اعتباری و تعیین وثایق آن اظهار کرد: شرایط اعتبارسنجی و اهلیت متقاضیان به بانک‌ها سپرده شده و براساس آن بانک‌ها با درنظر گرفتن میزان اعتبار و اهلیت فرد متقاضی درباره وثایق مورد نیاز خود تصمیم می‌گیرند. وی گفت: ممکن است یک مشتری از اهلیت و اعتبار بالاتری برخوردار باشد و با یک سفته و یک ضامن کارت دریافت کند، در عین حال امکان دارد شخصی از اعتبار کمتری برخوردار باشد و با یک سفته و ۲ ضامن کارت بگیرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که حدود اختیارات بانک‌ها در تنظیم مفاد قرارداد کارت اعتباری و نرخ سود آن به چه نحوی است؟ اظهار کرد: متن قرارداد بین مشتری با بانک‌ها یک متن متحدالشکل بوده و بانک مرکزی بر اجرای آن نظارت دارد و از سوی دیگر نرخ سود استفاده از این کارت‌ها درصورت اقساط، نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود که هم‌اکنون ۱۸درصد است که یک درصد برای بانک‌ها آبونمان درنظر گرفته شده است. این مقام بانک مرکزی تصریح کرد:

منعی برای خرید خودرو توسط این کارت‌ها ایجاد نشده و مثلا با کارت‌های برنزی مشتریان می‌توانند قسمتی از بهای خودرو را پرداخت کنند. حیدری در پاسخ به ابهام درخصوص احتمال نقد شدن این کارت‌ها توسط برخی افراد تصریح کرد: هدف طراحی این کارت‌ها این بود که انگیزه دریافت وجه نقد به حداقل ممکن برسد و از نظر سیستمی هم جاهایی که احتمال می‌دادیم‌ منجر به پرداخت وجه نقد شود را مسدود کردیم و این امکان عملا وجود ندارد.

به‌گفته وی در فروشگاه‌ها هم اصل بر خرید و فروش کالاها و خدمات است، تبانی میان پذیرنده و دارنده کارت، نمره منفی، به همراه خواهد داشت و هزینه‌های مالیاتی برای فروشندگان درنظر گرفته خواهد شد. همچنین درصورتی که صاحبان کارت‌ها به‌موقع تسویه حساب نکنند، با صدور اخطار و اقدامات قانونی برای دارنده کارت و در مواردی ابطال کارت مواجه خواهند شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی اضافه کرد: شبکه بانکی حق پرداخت تسهیلات به شرکت‌های خود را ندارد، این کار به‌صورت ضربدری هم ممنوع است مگر اینکه از بانک مرکزی اجازه بگیرند. بانک مرکزی هم حتما در این خصوص ملاحظات خاصی را لحاظ خواهد کرد.
وی افزود: اهلیت معامله از سن ۱۸ سال به بالا‌ست و این طرح شامل خردسالان نمی‌شود. حیدری با اعلام اینکه تاکنون حدود ۲۰ هزار کارت اعتباری مرابحه صادر و به مشتریان در ۵ روز آغاز اجرای این طرح تحویل داده شده است، افزود: اجرای این طرح هیچ تأثیری بر افزایش نقدینگی ندارد و باعث روان شدن معاملات و تسهیل پرداخت تسهیلات به مردم می‌شود.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو