کد خبر: 2727

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۰۴ - ۱۳:۵۷

اعلام جدیدترین نتایج شمارش آرا در افغانستان/ عبدالله عبدالله پیشتاز

شرق پرس:  یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز پنج شنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی ...

 

رییس کمیسیون مستقل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سومین دور اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد بر اساس شمارش۸۲٫۵۲ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله با ۴۳،۷ درصد آرا پیشتاز است.

شرق پرس:  یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز پنج شنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی گفت عبدالله عبدالله با ۴۳٫۷ درصد آرا در مقام نخست قرار دارد.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان افزود اشرف غنی احمد زی با کسب ۳۲٫۹ درصد آرا در مقام دوم قرار دارد.

نورستانی گفت: روز شنبه نتایج اولیه و صد در صدی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام خواهد شد.

وی افزود زلمی رسول با ۱۱٫۷ ، عبدالرب رسول سیاف با ۷ درصد، قطب الدین هلال با ۲٫۸ ، گل آغاشیرزی با ۱٫۶ داود سلطان زوی ۰٫۵ و امیرارسلا با ۰٫۲ درصد آرا در رتبه های بعدی قرار دارند.

کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان قرار است روز ۲۴ اردیبهشت پس از رسیدگی به شکایات نتایج قطعی را اعلام کند.

پیش از این قرار بود امروز (پنج شنبه) نتایج اولیه صددرصدی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شود که دو روز به تاخیر افتاد و به روز شنبه موکول شد.

آرای ۱۶۵۱ مرکز رای گیری که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نحوه برگزاری انتخابات را در آن مراکز مشکوک دانسته بود بار دیگر بازشماری شد.

سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای استانی افغانستان ۱۶ فروردین ۹۳ در این کشور برگزار شد.

دراین دوره از انتخابات افغانستان، افغان ها خود مسوولیت برگزاری انتخابات را بر عهده داشتند و نیروهای امنیتی این کشور نیز امنیت انتخابات را تامین کردند.

بر اساس گزارشها ۳۲۵ هزار ناظر داخلی و بین المللی در این دوره بر روند برگزاری انتخابات افغانستان نظارت کردند.

در این انتخابات که هشت نامزد ریاست جمهوری و ۲۷۰۰ نامزد شوراهای استانی رقابت کردند، نزدیک به ۴۰۰ هزار تن از نیروهای امنیتی، ارتش و پلیس افغانستان مسئولیت تامین امنیت انتخابات را در بیش از شش هزار حوزه رای گیری بر عهده داشتند.

کارشناسان این دوره از انتخابات افغانستان را که زیر سایه تهدید طالبان برگزار شد، موفقیتی بزرگ برای مشارکت سیاسی افغان ها در روند سیاسی کشورشان ارزیابی کردند./ایرنا

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو