کد خبر: 3099

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۱۵ - ۴:۳۶

اعتراض تابش به تخریب جنگهای شمال

  شرق پرس: رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از تخریب گسترده محیط زیست از مسئولان خواست تا حداقل به میزان توجهی ...

 

 

وی جنگل های منطقه البرز و هیرکانی و بسیاری از گونه های درختی آنرا بقایای جنگل های دوران سوم زمین شناسی خواند که در اروپا فسیل آن باقیمانده است.

 

 

شرق پرس: رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از تخریب گسترده محیط زیست از مسئولان خواست تا حداقل به میزان توجهی که به میراث فرهنگی کشور نظیر تخت جمشید و میدان امام اصفهان می‌شود، جنگل‌های منطقه البرز و هیرکانی مورد حفاظت و صیانت قرار گیرند.

محمدرضا تابش پس از بازدید از جنگل های غرب استان مازندران و دیدار و گفتگو با مقامات محلی و مسئولان کشوری گ فت: ما نباید در پی جویی علل بحران های زیست محیطی تنها به عوامل مادی توجه داشته باشیم بلکه علت اصلی بحران ها، بحران معنویتی است که جهان امروز را در برگرفته و آثار مخرب خویش را در بسیاری از عرصه ها خصوصاً محیط زیست نشان می دهد بنابراین باید با الهام از معنویت و الگو گرفتن از نظاماتی که در خود طبیعت حاکم است به اصلاح امور و رفع تخریب هایی که حیات انسانی را با چالش مواجه کرده است، همت گماریم.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی عدم توجه به نگرش والای دین اسلام به طبیعت و آموزه های فرهنگی را تاسف بار خواند و افزود: در نظامی که انقلابش برای پیاده کردن اصول و ارزش های اسلامی شکل گرفته و بن مایه این انقلاب فرهنگی است، تخریب گسترده محیط زیست به هیچ وجه قابل قبول نیست و خلاف شرع و عرف و اخلاق و مروت است.

وی کاهش چشمگیر سطح جنگل های ایران در پنج دهه گذشته را یک تراژدی وحشتناک توصیف کرد و خواستار آن شد تا در جهت صیانت از حدود ۱۲ میلیون هکتار جنگل باقیمانده که به منزله ریه های تنفسی کشور است، همه قوا خصوصاً مسئولان اجرایی، اقدامات سلبی و ایجابی مؤثری را معمول دارند.

وی جنگل های منطقه البرز و هیرکانی و بسیاری از گونه های درختی آنرا بقایای جنگل های دوران سوم زمین شناسی خواند که در اروپا فسیل آن باقیمانده است. تابش همچنین خواستار آن شد تا حداقل به میزان توجهی که به میراث فرهنگی کشور نظیر تخت جمشید و میدان امام اصفهان می شود، این آثار طبیعی بی نظیر مورد حفاظت و صیانت قرار گیرند.

نماینده مردم اردکان در مجلس همچنین خواستار ابطال مصوبه ای از دولت سابق شد که در صورت عدم پاسخگویی یک ماهه سازمان حفاظت محیط زیست به استعلام انجام شده در ارتباط با فعالیت معادن در عرصه های طبیعی آغاز به کار آنها را جایز می داند، گفت: آنگونه که شاهد بودم در اطراف روستای سنار و دریاچه ولشت که یکی از ده دریاچه آب شیرین کشور است فعالیت های معدنی به محیط زیست تخریب فراوانی وارد می کند که باید جلوی آن گرفته شود.

وی همچنین در دیدار با فرماندار و مسئولان شهرستان کلاردشت با توجه به جاذبه های فراوان طبیعی این شهرستان از جمله گونه های نادر گیاهی و جانوری، دریاچه و رودخانه ها و یخچال های طبیعی، جنگلها و مراتع مستعد و زیبا، همچنین قرار گرفتن علم کوه که مرتفع ترین کوه ایران بعد از دماوند است در این منطقه و پیشینه ۶۰۰۰ ساله تاریخی این شهر که سالانه پذیرای خیل زیادی از هموطنان و جهانگردان است، خواستار اقدامات جدی تری در خصوص حفظ طبیعت زیبای این شهرستان شده است.

تابش از مسئولان کشوری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور درخواست کرد، با کمک مسئولان استان مازندران و شهرستان کلاردشت راهبرد توسعه این شهرستان با الهام از تعاریف جدید توسعه متوازن و پایدار که به رشد اقتصادی همراه با عدالت اجتماعی و حفاظت از محیط زیست تأکید دارد تهیه و تدوین نمایند تا این بهشت کونه ایران با حفظ ویژگی های طبیعی و تاریخی اش راه ترقی و تعالی و توسعه را بپیماید و مردم محلی نیز از مواهب آن بهره مند شوند./فارس

 

/انتهای خبر

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو