کد خبر: 5540

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۴/۲۳ - ۷:۰۶

اضافه وزن در مرغ های ایرانی

  معاون بهبود تولیدات دامی استان اردبیل گفت: براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، وزن مطلوب مرغ برای مصرف 800 تا یک هزار و 200 گرم ...

 

معاون بهبود تولیدات دامی استان اردبیل گفت: براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، وزن مطلوب مرغ برای مصرف ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ گرم می باشد که این وزن در ایران بین یک هزار و ۴۰۰ تا یک هزار ۸۰۰ گرم می باشد.

شرق پرس:  دکتر بهلول تکلوی روز یکشنبه در جلسه بررسی وضعیت کشتار مرغ در استان اردبیل افزود: براساس استاندارد بهداشت جهانی همچنین دوره پرورش مرغ باید بین ۴۰ تا ۴۲ روز باشد که این دوره در ایران بین ۵۵ تا ۶۰ روز می باشد.

وی بیان کرد: متاسفانه در کشور ما هر چه وزن مرغ به سه کیلوگرم نزدیک تر باشد کشتارگاه هزینه کمتری را برای آن دریافت می کند و در نتیجه مرغداران نیز برای جلوگیری از ضرر و زیان مالی مرغ را بیش از حد نگه داری می کنند.

وی اظهار کرد: این موضوع در استان اردبیل موجب شده تا سن پرورش مرغ بالا باشد و لاشه های طیور نیز با وزنی بالاتر از استاندارد جهانی و آنچه مورد توصیه کارشناسان است به دست مصرف کننده برسد.

تکلوی گفت: بالا رفتن سن مرغ مضراتی از جمله پایین آمدن کیفیت لاشه، بالا رفتن چربی محوطه بطنی، کاهش ضریب تبدیل غذایی و … دارد.

او با بیان اینکه اگر زمان پرورش مرغ را به ۴۲ روز برسانیم مصرف آنتی بیوتیک و هزینه های واکسیناسیون به حداقل می رسد، اظهار کرد: مصرف مرغ استاندارد و با کیفیت نیاز به فرهنگ سازی در جامعه دارد و مردم باید از مزایای این گونه مرغ ها آگاه شوند.

به گفته وی ، صنعت مرغداری ایران با ۵۰ سال سابقه پس از صنعت نفت و پتروشیمی حجم سرمایه گذاری بالایی را به خود اختصاص داده است و این صنعت در تولید ناخالص ملی و اشتغالزایی نقش مهمی ایفا می کند.

به گزارش ایرنا در استان اردبیل سالانه نزدیک به ۱۵ هزار تن گوشت مرغ و پنج هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ تولید می شود.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو