کد خبر: 74147

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۰:۳۰

مدیرکل دفتر امور گلخانه وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

اشتغال ۱۵۰ هزار نفر در بخش گل و گیاه کشور/ تولید ۳۶۰ میلیون شاخه گل نرگس

به گزارش تیتر 3 به نقل از  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، غلامرضا تقوی در اولین جشنواره گل نرگس در شهرستان جویبار با بیان ...

به گزارش تیتر ۳ به نقل از  روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، غلامرضا تقوی در اولین جشنواره گل نرگس در شهرستان جویبار با بیان اینکه  گل و گیاه و در سطر آن تولید گل نرگس برای کشور دارای اهمیت زیادی است، گفت: در حال حاضر سطح  زیرکشت گل و گیاه در فضای باز و گلخانه بیش از ۱۰۰ هزار هکتار است و از این مقدار چهار میلیارد شاخه و گلدان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: با سطح زیرکشت گل و گیاه در کشور، یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار گل نرگس با بیش از ۳۶۰ میلیون شاخه گل نرگس تولید می‌شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: مازندران با توجه شرایطی که دارد می‌تواند هم نهاده پایه گل نرگس را تولید کند و هم با افزایش دانش فنی عملکرد را افزایش دهد.

تقوی با بیان اینکه در یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار سطح زیرکشت گل نرگس باید بیش از ۶۰۰ میلیون شاخه گل تولید شود که با در اختیار قرار دادن دانش فنی عملکرد آن افزایش خواهد یافت.

وی اظهار کرد: گل و گیاه ویژگی که دارد این است می‌توان با ترویج توسعه گل نرگس اراضی که کم‌بهره هستند به اراضی پُر بهره تبدیل شوند و می‌تواند نسخه شفابخش برای جلوگیری از خرد شدن اراضی، تغییرکاربری و افزایش درآمد باشد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: در حال حاضر اگر نیازمند تامین کالاهای اساسی هستیم یکی از منابع  و ریشه تامین ارز می‌تواند صادرات گل و گیاه بویژه گل نرگس باشد.

تقوی گفت: در حوزه گل و گیاه بیش از ۱۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار هستند و در حوزه تولید گل نرگس ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه برای سرمایه‌های سرگردان برنامه نداریم سرمایه‌ها به سمت سفته‌بازی، سکه، ارز و واسطه‌گری سوق پیدا کردند، گفت: بخش کشاورزی و به‌ویژه تولیدات گل و گیاه می‌تواند نسخ مناسبی برای جذب سرمایه‌ها باشد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان داروئی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: به شدت سطوح آب‌های زیرزمینی رو به کاهش است و در برنامه ششم توسعه ۱۱ میلیون مترمکعب باید صرفه‌جویی کنیم و اگر قرار است الگوی کشتی معرفی کنیم و در بسیاری از مناطق الگوی کشت می‌تواند جوابگو باشد و در حال حاضر ۳۵ درصد از کشت گل نرگس به صورت دیم و ۶۵ درصد کم‌آب بر قابل کشت است.

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو