کد خبر: 1004

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۰۴ - ۱۴:۱۱

ادونیس: انقلابیون سوریه بدتر از آنچه که بر علیه اش انقلاب کردند

آدونیس شاعر برجسته سوری ضمن تایید اصل اعتراضات در سوریه، از روند آن به شدت انتقاد کرد.به گزارش شرق پرس، عصرایران به نقل ...

 

وی انقلاب سوریه را بدتر از آنچه که علیه آن شوریدند، توصیف کرد و گفت: ملت سوریه، در شهرها و قدرت های اقتصادی، فکری و انسانی نمایانگر است. ما شاهد مشارکت عمیق آنان در این انقلاب نبودیم.
آدونیس شاعر برجسته سوری ضمن تایید اصل اعتراضات در سوریه، از روند آن به شدت انتقاد کرد.

به گزارش شرق پرس، عصرایران به نقل از روزنامه القدس العربی چاپ لندن نوشت: “علی احمد سعید” معروف به آدونیس شاعر معروف اهل سوریه و ساکن پاریس است که تاکنون بارها جوایز معتبر بین المللی را در زمینه ادبیات کسب کرده و همیشه به عنوان یکی از گزینه های نوبل ادبیات مطرح بوده است. او از شخصیت های در تعارض با حکومت سوریه به شمار می رود.

آدونیس در مصاحبه ای مطبوعاتی گفت: انقلاب در سوریه را تایید می کنم اما انقلابیون بدتر از آنچه که علیه آن انقلاب کردند؛ هستند.

وی افزود: ملت سوریه، در شهرها و در قدرت های اقتصادی، فکری و انسانی نمایانگر است. ما شاهد مشارکت عمیق آنان در این انقلاب نبودیم.

آدونیس ادامه داد: البته من از ایده تغییر برای تحول حمایت می کنم. من از جامعه متغیر و همیشه زنده حمایت می کنم. من به لحاظ مبنایی از هواداران ایده انقلاب حمایت می کنم اما انقلاب دارای اخلاق، ارزش ها و ابعاد انسانی است. انقلاب باید همیشه نسبت به آنچه که علیه آنها بر پا شده بهتر باشد.

این شاعر برجسته عرب تاکید کرد: آنچه در ابتدا مرا شگفت زده کرد این بود که انقلاب بسیار بدتر از آنچه که علیه آن صورت گرفت، بوده است. من با انقلاب علیه آنچه علیه آن انقلاب شد مخالف نیستم.

ادونیس در عین حال گفت: به تجربه ثابت شده انقلاب در سوریه، مقوله ای عجیب و غریب است با این حال این موضوع اطمینان مرا به ملت سوریه بیشتر کرده است. ملت سوریه به هیچ وجه در عمق خود مخالف انقلاب نیست بلکه مخالف رفتارها و شیوه هایی است که منجر به نتیجه ای می شوند که با ذات انقلاب در تناقض هستند.

وی ادامه داد: هر گاه جامعه تغییر کند  شاهد تغییر حکومت نیز خواهیم بود. باید بر تغییر جامعه و نهادهای آن اصرار ورزید زیرا پس از آن به صورت خودکار، حکومت هم تغییر خواهد کرد. اگرد تغییر حکومت از بالا باشد جامعه تغییر نخواهد کرد.

آدونیس در بخش دیگری از سخنانش نیز خواستار تمرکز بر مفهوم برابری و شهروندی به جای تسامح شد و گفت: در تسامح چیزی از “نژادپرستی” دیده می شود. من با تو با تسامح برخورد می کنم در حقیقت من قوی تر هستم اما انسان، خواهان برابری و مساوات است و نه خواهان تسامح. به همین دلیل باید دست به انقلاب داخلی بزنیم.

آدونیس متولد ۱۹۳۰ استان لاذقیه سوریه است. وی به دلیل فعالیت های سیاسی در سوریه، چند ماه را در زندان به سر برد و در سال ۱۹۶۵ نیز به لبنان رفت و از دانشگاه بیروت، دکتری زبان و ادبیات عرب دریافت کرد. وی سپس به پاریس رفت. او هم اکنون در دانشگاه سوربون فرانسه تدریس می کند. وی یکی از روشنفکران در تعارض با حکومت سوریه به شمار می رود.

 
/انتهای خبر
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو