کد خبر: 10045

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۱۵ - ۱۲:۵۹

شیرین احمد نیا

اجرای طرح پاتوق پیشگیری از آسیب های اجتماعی در مدارس کشور

تیتر 3 » مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت که طرح ملی پاتوق مشارکت های اجتماعی دانش آموزان در مدارس کشور اجرا می شود.

آسیب اجتماعی

به گزارش تیتر ۳: شیرین احمد نیا روز پنجشنبه در شورای اداری شهرستان قائمشهر هدف از اجرای این طرح را ایجاد روحیه همیاری و همکاری در میان دانش آموزان برای شناسایی و پیشگیری از آسیب های پیرامونی اعلام کرد.
وی گفت که این طرح تاکنون در استان اصفهان اجرا شد و تهران دومین استانی است که از اواخر مهر ماه امسال طرح را اجرا می کند .
احمدنیا افزود : در این طرح دانش آموزان به عنوان همیاران پیشگیری از آسیب های اجتماعی در شناسایی و رصد مشکلات و چالش های اجتماعی گروههای سنی خود در مدارس اقدام می کنند .
وی ادامه داد : این طرح براساس تفاهم نامه ای که میان وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی امضا شده ، در مدارس اجرایی می شود .
مدیر کل پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به سرعت تحولات و تغییر سبک زندگی اشاره کرد و گفت که این تغییرات و پدیدار شدن تنوع سبک های زندگی موجب تشدید شکاف بین نسلی و بروز تفاوت های میان نسل ها شده است .
وی همچنین از مهاجرت از روستا به شهرها و گستردگی این مهاجرت در اقصی نقاط کشور به عنوان دلایل ایجاد آسیب های اجتماعی یاد کرد و افزود : شتاب شهرنشینی معضلاتی همچون حاشیه نشینی و به دنبال آن آسیب های اجتماعی را به همراه داشته است .
** نقش تاخیر ازدواج در آسیب های اجتماعی
احمد نیا با تاکید بر اینکه همچنان ازدواج در جامعه ما به عنوان ارزش مثبت شناخته می شود ، گفت : تغییر و تحولات در نهاد خانواده که سنخیتی با فرهنگ ما ندارد سبب شده است در چند دهه اخیر سن ازدواج در کشور افزایش یابد.
وی افزود : با گسترش تجرد زیستی و تغیر نگرش نسبت به ازدواج مواجه هستیم و جوان ها آسیب پذیر تر شده اند و در شرایط غیر ایمن با افزایش رفتارهای پرخطر قرار دارند که این وضعیت سبب افزایش بیماری های مقاربتی می شود .
عضو هیات مدیره انجمن جامعه شناسی کشور گفت : سن ازدواج در جوامع سنتی حدود سن بلوغ بود اما شرایط جامعه مدرن و تمایل به تحصیلات تکمیلی و مسائل شغلی باعث افزایش سن ازدواج در زنان و مردان شده است .
وی به آماری در خصوص میانگین سن ازدواج بانوان کشور اشاره کرد و افزود : در سال ۱۳۳۵ که نخستین سرشماری کشور انجام شد میانگین سن ازدواج دختران ۱۸ سال بود و در سال ۱۳۹۰ و آخرین سرشماری به حدود ۲۴ سال رسید .
احمد نیا از تاخیر باردای ، کاهش تعداد فرزند و به دنبال آن کاهش گستره خانواده به عنوان اثرات تاخیر در سن ازدواج نام برد و گفت : در نخستین سرشماری کشور بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۰ هر زن به طور میانگین ۶ فرزند داشت ولی در سال ۱۳۹۰ این رقم به ۲ فرزند کاهش یافت .
** ۱۱ میلیون جوان در سن ازدواج
مدیرکل دفتر آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد : ۱۱ میلیون جوان در سن ازدواج قرار دارند .
وی از مواجه بودن کشور با آمار قابل توجه مجرد درکشور هشدار داد و اضافه کرد : سن متعارف ازدواج در مردان ۲۰ تا ۳۴ سال و در زنان این سن ۱۵ تا ۲۹ سال است .
احمد نیا خاطرنشان کرد : افزایش سن ازدواج و همچنین تمایل به تجردگرایی ، رفتارهای سوء و کارهای پرخطر را نیز به همراه خواهد اشت .
**تجرد و طلاق ، دلیل اصلی زنانه شدن سرپرست خانوار
وی از افزایش زنان سرپرست خانوار از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۰ به عنوان دیگر آسیب اجتماعی یاد کرد و گفت : در گذشته به دلیل بقای بیشتر زنان ، بیوه شدن علت اصلی بود که سبب می شد تا زنان سرپرست خانوار شوند ، ولی اکنون مجرد ماندن زنان به دلیل ازدواج نکردن و یا طلاق دلیل اصلی افزایش زنان خانوار در کشور است .
مدیرکل پیشگیری آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور با گذری افزود : بر اساس نتایج سرشماری سال ۳۵ هفت و ۸ دهم درصد سرپرست خانوارهای کشور زن بودند ولی آما اکنون به ۱۲ درصد رسیده است .
این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ، تک علت دیدن آسیب های اجتماعی را گمراه کننده برای پیدا کردن راه حل دانست و گفت : چندین تحولات بر روی این آسیب ها تاثیر می گذارد که می بایست با همکاری و همراهی دستگاهها رفع شود .
احمد نیا از لحاظ کردن تنوع فرهنگی ، اقتصادی و طبقاتی در برنامه های بهزیستی کشور خبر داد و گفت که این سازمان معتقد به جلب مشارکت های مردمی و عمومی برای مقابله و کنترل آسیب های اجتماعی است .
وی اضافه کرد : لازم است دغدغه های مسئولان در باره آسیب های اجتماعی به یک احساس مسئولیت اجتماعی در جامعه تبدیل تا منجر به بسیج نیروها شود.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو