کد خبر: 73546

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۰۵ - ۱۵:۴۸

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد

اجرای طرح تنفس جنگل گامی به سوی حفظ منافع ملی و منابع طبیعی / فعالیت شبانه روزی ۲۳ گشت ۱۳۱ در مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: منابع طبیعی کشور زمانی منابع ملی خوانده می‌شود که منافع ملی داشته باشد، پس به‌منظور حفظ سرزمین و منافع ملی کشور باید طرح استراحت جنگل را اجرایی کرد.

دلاور حیدرپور

به گزارش تیتر ۳ به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، دلاور حیدرپور درباره اجرای طرح تنفس جنگل گفت: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها و مراتع آبخیزداری، حفظ، حراست و صیانت از جنگل‌ها و مراتع را به عهده دارد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی در کشور به بحران رسیده است، گفت: اثرات سوء رفتار ما با طبیعت، به خودمان برگشته و حیات انسان در معرض تهدید است.

 

این مسؤول افزود: از امسال در مجلس شورای اسلامی بهره‌برداری از جنگل ممنوع شد و تا سه سال اجازه بهره‌برداری تجاری داده نشد به‌جز درختان پوسیده، افتاده و شکسته که از جنگل خارج شود.

 

حیدرپور خاطرنشان کرد: ۲ هزار و ۳۰۰ نفر در مشاغل مرتبط با جنگل‌های استان مازندران اشتغال داشتند و افرادی که چندین سال در طرح جنگلداری مشغول فعالیت بودند بیکار شدند و بر این اساس در طرح جدید جنگلداری این افراد به‌کارگیری خواهند شد.

 

وی ادامه داد: شرکت‌هایی که مشکلات چندین ساله داشتند خود را به موضوع طرح عدم بهره‌برداری از جنگل وصل کردند در حالیکه مشکلات آن واحدها ربطی به این موضوع نداشت.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه اجرای طرح تنفس جنگل با دستور وزیر جهاد کشاورزی است و باید اجرایی شود، بیان کرد: منابع طبیعی کشور زمانی منابع ملی خوانده می‌شود که منافع ملی داشته باشد،  پس به‌منظور حفظ سرزمین و منافع ملی کشور باید طرح استراحت جنگل را اجرایی کرد.

 

این مسؤول با بیان اینکه ۲۳ گشت ۱۳۱ شبانه روزی در استان فعال است که گشت‌زنی در جنگل‌های استان خواهند داشت، افزود: زراعت چوب از درآمدزایی خوبی برخوردار است اما توجهی به آن نشد و سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان اجرای طرح زراعت چوب را در دستور کار دارد و یکی از فعالیت‌های توسعه باغ در اراضی شیبدار می‌تواند انجام زراعت چوب باشد.

 

 حیدرپور اظهار کرد: زراعت چوب در راستای سیاست وزارت جهاد کشاورزی و کاهش به فشار جنگل است و باید پیگیری جدی در این زمینه انجام شود.

 

وی اضافه کرد: هر جا که زمین قابل واگذاری است، زراعت چوب انجام می‌شود.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران  با بیان اینکه عرصه‌هایی داریم که فنی نیست و سبب ضربه به خاک می‌شود که باید از این عرصه‌ها به شکل صحیح بهره‌برداری شود، گفت: عرصه‌هایی که قابلیت احیای جنگل را دارد باید انجام شود و در غیر اینصورت باید تولید علوفه داشته باشیم و یا باغ مثمر، گیاهان دارویی و گل محمدی احداث شود.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو