کد خبر: 1599

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۲ - ۱۳:۰۶

آیا بازهم کاهش دستمزدها نخستین گزینه است؟

شرق پرس: اما در ایران همواره فشار پایین آمدن قیمت تمام‌شده و کاهش هزینه‌ها در بخش کالا و خدمات روی دوش نیروی انسانی ...

 

 محمدعلی دیانتی‌زاده: سهم مزد در هزینه تمام‌شده تولید از ۱۳٫۲ درصد در سال ۱۳۷۶ به ۵٫۷ درصد در سال ۱۳۹۰ تقلیل یافته و در این مدت دستمزدها متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته، در حالی که سهم مزد در اقتصادهای صنعتی بیش از ۶۰ درصد است و این موضوع رابطه زیادی با سهم بهره‌وری دارد.
 

شرق پرس: اما در ایران همواره فشار پایین آمدن قیمت تمام‌شده و کاهش هزینه‌ها در بخش کالا و خدمات روی دوش نیروی انسانی یعنی کارگران و کارکنان بنگاه‌های اقتصادی و مجموعه‌های کاری بوده است.
 
بر این اساس، دستمزد سال ۹۲ با وجود تورم بالای ۴۰ درصد (نرخ رسمی) در این سال، با ۲۵ درصد افزایش نسبت به سال ۹۱ تعیین شده بود و برای سال ۹۳ نیز بر اساس آخرین توافقات سه‌جانبه وزارت کار، کارفرمایان و کارگران، طی جلسات برگزار شده، طیف توافق از افزایش ۲۰ (نظر کارفرمایان) تا ۳۵ درصد (نظر کارگران) به ۲۵ تا ۳۰ درصد رسیده است.
 
گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که نشست امروز (پنجشنبه) کارگران، کارفرمایان و معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص دستمزد سال ۹۳ نیز ۵٫۵ ساعت به طول انجامیده است.
 
فرامرز توفیقی رئیس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران اظهار داشت: روز جمعه ۲۳ اسفندماه نتایج نهایی نشست مزد اعلام خواهد شد.
 
وی با مثبت ارزیابی کردن نشست شب گذشته نیز گفت: تعامل میان سه گروه از شرکای اجتماعی سازنده بود.
 
یادآور می شود، در نشست روز جمعه که چهارمین نشست شورایعالی کار است، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز حضور دارد.
 
همچنین شب گذشته نشست شورایعالی کار در خصوص دستمزد با حضور وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی برگزار شد که شرکای اجتماعی کار نتوانستند به توافق نهایی دست یابند./پول نیوز

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو