کد خبر: 74221

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۸ - ۱۷:۰۲

آب خزر به جوی سمنانی ها نمی ریزد

تیتر 3/غزانی: وقتی احمدی نژاد اولین جرقه انتقال آب خزر به سمنان را زد هرگز گمان نمی کرد آتش آن در زمان رئیس جمهور بعدی ...

تیتر ۳/غزانی: وقتی احمدی نژاد اولین جرقه انتقال آب خزر به سمنان را زد هرگز گمان نمی کرد آتش آن در زمان رئیس جمهور بعدی چنان شعله ور شود که نمایندگان مخالف این طرح با الفاظی چون “تا زمانی که زنده ام اجازه این کار را نمی دهم” یا اینکه ” بهتر است رئیس جمهور دست از این شعارهای عوام فریبانه بردارد” با دولت صحبت کنند.

 

از آن رفتارهایی که گرچه در مخالفت با طرح اوست اما بدش هم نمی آید نمایندگان برای دولت روحانی گردن کشی کنند!!
روحانی که در دوسال پایانی دولتش سعی می کند چاقوی تیز انتقادات را در حوزه اقتصادی و رویدادهای ناشی از تصویب برجام و fatf از زیر گلوی خود بردارد ، علی رغم همه ی انتقاداتی که به نوع سخنرانی های احمدی نژاد داشته اما به این نتیجه رسیده است که “وعده” مهمترین راهکار دور کردن هجمه ها به دولت است!!

 

اما سوال اینجاست وعده ای که قرار است به مزاج هم استانی های رئیس جمهور های دولت های نهم و دهم و یازدهم و دوازدهم خوش باشد چرا باید خاطر مردم استانی را مکدر کند که در طی سال های پس از انقلاب کمترین زحمت را برای دولت ها داشته اند؟! مرغ عزا و عروسی ای که همیشه مجبور بوده است بر روی مواهب و نعمات الهی خود حساب کند و نه روی دولت ها…

 

طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان که در کارگروه بررسی تأمین آب استان سمنان در سال ۱۳۸۴ به تصویب رسید و در پی آن، مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۸۹ به وزارت نیرو، ابلاغ شد و سرانجام این طرح در سال ۱۳۹۱، به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به‌عنوان مجری ابلاغ شد . پس از بیش از یک دهه از معلق بودن خود ، همچنان مخالفان و موافقانش برای هم خط و نشان می کشند که همین سبب شده است نه سمنانی ها آب خوش از گلویشان پایین رود و نه مازنی ها ساحل آرامش را ببینند!

 

 

گرچه استان سمنان به عنوان استانی که با مشکلات عدیده ای در تامین آب شرب مواجه است حق دارد از دولت خواهان رفع این مشکل باشد و نمایندگان آن ها نیز باید به جد پیگیر مطالبات مردمی باشند که از رئیس جمهورانِ هم استانی، تنها وعده دیده اند و لاغیر . اما این دلیل موجه ای برای چشم داشتن به میراث استانی دیگر نیست که خود با مشکلات ناشی از کمبود آب مواجه است.

مازندرانی که در سومدیریت ها و عدم توجه کافی دولت ها به منابع و ذخایر آبی و نوع کشت و زر، با مشکل کم آبی مواجه شده است و بستر رودخانه ها به دلیل برداشت های غیر قانونی دستخوش تغییرات محسوس و کم شدن سطح آب شده اند ، همچنین به دلیل ویلاسازی های متعدد در دل جنگل ها و کوهپایه ها شرایط اقلیمی . طبیعی مازندران دچار آسیب های فراوان شده است، چگونه می تواند با این جمعیت فراوان که به دلیل عدم داشتن کارخانه های صنعتی بزرگ ، منبع درآمدی بیشتر شان از کشاورزی و شغل های وابسته به آن است ، ببیند شیره ی جانش ،”آّب” را به بهانه ی تامین آب شرب هموطنان از آنان بگیرند.

 

گرچه برخی محققان و کارشناسان تاکید دارند در انتقال آب دریای خزر به سمنان هیچ تغییرات محیط زیستی صورت نمی گیرد اما برخی دیگر می گویند این کار حتی اگر به شرایط زیست محیطی مازندران صدمه وارد نکند هیج توجیه اقتصادی و هزینه ای ندارد… حتی برخی دیگر از کارشناسان با گنگ دانستن طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان آن را یک حرکت سیاسی دانستند که مثال بارزی از “بگم بگم ” هاست.

برخی دیگر از کارشناسان، اصل کار را زیر سوال برده اند و می گویند چرا انتقال آب با این حجم؟! یعنی ۵۰ میلیون متر مکعب.. اصلا مگر جمعیت استان سمنان چقدر است ؟!آیا این کار برای این است که قرار است طرح انتقال جمعیت پایتخت به سمنان اجرایی شود؟! از طرفی مشکل دفع پساب ناشی از شیرین سازی آب، چالشی است که هنوز کسی به آن پاسخ نداده است!!

 

آیا قرار است پساب آن به دریا بازگردانده شود؟!آیا مازندران همچنان قرار است مرغ عزا و عروسی شود که نه تنها هیچ وقت مورد توجه رسیدگی دولت ها به خود قرار نگرفت بلکه هربار آتشی به جانش انداخته شده که با هیچ مترمکعب آبی خاموش نشده است و دود ناشی از این آتش شعارها ، من بهتر هستم ها، روی کم کردن ها و چه و چه و چه تنها به چشم مردمی رفت که هر ساله میلیون ها گردشگر را میزبانی می کنند… یک تنه برنج و مرکبات کشور را تامین می کنند… جنگل هایش هنوز مهمترین دارایی اقلیمی اوست و همیشه نمدِ کلاهی بوده است برای دولت ها ….

 

 

بگو مگوها ، اختلاف ها ، عدم نظرات همسان کارشناسی و هیجان زدگی های ناشی از حضور درجمع مردم نشان می دهد آب خزر به جوی سمنانی ها ریخته نمی شود و آنچه از دست می رود فرصت های بیشمار خدمت و رفع مشکلات مردم است که در دو استان مورد مناقشه، از دست می رود و نه آبی برای مردم سمنان از پس این آتش ها گرم می شود و نه مازندران از مواهب طبیعی خود به معراج خواهد رسید….!!!

منبع: همولایتی

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو