کد خبر: 73882

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۰۱ - ۱۳:۵۹

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران:

آبیاری تناوبی ۳۰ درصد مصرف آب در شالیزار را کاهش می دهد

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران گفت: انجام آبیاری تناوبی باعث می‌شود 30 درصد مصرف آب در شالیزارها کاهش یابد.

به گزارش تیتر ۳ به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، ابراهیم قربان‌نژاد درباره آخرین وضعیت برنج‌کاری استان اظهار کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی مطلوب، کشاورزان با شتاب بیشتری نسبت به انجام نشاکاری در شالیزارها اقدام کردند.

 

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۸۸ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری استان عملیات آب تخت نهایی برای انجام نشاء انجام شد، اظهار کرد: ۱۷۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان نشاکاری شد که از این سطح ۳۶ هزار و ۴۰۰ هکتار آن به صورت مکانیزه بوده است.

 

رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: کشاورزان با انجام نشاء مکانیزه می‌توانند تا ۵۰ درصد هزینه مرحله کاشت را  کاهش دهند.

 

این مسؤول بیان کرد: برای مصرف بهینه و مدیریت استفاده از کودهای شیمیایی، تاکنون ۴۴۱ نمونه خاک برای آنالیز و توصیه کودی به آزمایشگاه‌های خاکشناسی ارسال شده است.

 

قربان‌نژاد ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی و احتمال کمبود منابع آب و استرس گیاه، کشاورزان نسبت به انجام بیمه در اراضی شالیزاری اقدام کنند.

 

وی اضافه کرد: تاکنون تنها ۱۹ هزار و ۸۷ هکتار معادل هفت درصد از شالیزارهای استان زیرپوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است که توصیه می‌شود با توجه به فرصت اندک باقیمانده کشاورزان نسبت به تحت پوشش قرار دادن اراضی شالیزاری خود اقدام کنند.

 

رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز آبی گیاه برنج به جز سه مرحله پاگیری، پنجه‌زنی و خوشه‌دهی کشاورزان می‌توانند نسبت به آبیاری تناوبی اراضی شالیزاری خود اقدام کنند تا هم در میزان مصرف آب مدیریت بهینه انجام شود و هم باعث افزایش تولید شود.

 

این مسؤول با بیان اینکه انجام آبیاری تناوبی باعث می‌شود کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب در شالیزارها را شاهد باشیم، ادامه داد: با نایلون‌کشی مرزها از فرونشت آب به کرت‌های مجاور و انهدام به موقع علف‌های هرز در مزرعه و حاشیه مزارع و انهدام علف‌های هرز کانال‌های انتقال آب نسبت به انتقال صحیح و بهینه آب انجام و از هدر رفت آب جلوگیری شود.

 

قربان‌نژاد بیان کرد: کشاورزان باید توجه داشته باشند استفاده از کودهای پتاسه و سیلوس‌دار مقاومت گیاه را در مقابل تنش‌های محیطی و بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو